Zájemci o elektronickou průkazku do mobilu, musí to být chytrý telefon, napíší své jméno a příjmení se správnou mailovou adresou, číslo našeho klubu 106 303 a vše odešlou na mail paní Věry Pajerové, vera.pajerova@email.cz, která zařídí vše potřebné.
CHŮZE JAKO LÉK.
Nenajdete přirozenější a komplexnější pohyb, než je obyčejná chůze. Věnovat se jí můžete v podstatě kdykoli a kdekoli. Chcete-li při ní ale víc spalovat, posilovat nebo vyzrát na vleklé bolesti, hlídejte si, jak chodíte.
Možná nemáte čas na pravidelnou návštěvu fitka, ale na chůzi si ho můžete najít vždycky. Prospějete tak své kondici, spálíte kalorie a zabojujete proti nemocem srdce a cév, osteoporóze i bolestem pohybového aparátu.
Při každé sportovní aktivitě tělo nejprve spaluje sacharidy, až poté přejde na tukové zásoby. Dochází k tomu zhruba po dvaceti až třiceti minutách. Celodenní pěší výlet o víkendu tak pro vaši linii může mít větší přínos než půlhodinka v posilovně.
Při chůzi zapojujete na dvě stě svalů v těle. Pracují nohy, paže, ramena, svaly prsní i zádové, zpevňuje se břicho, uvolňují bedra. Chcete-li si chůzí zlepšit postavu, myslete na vzpřímené držení, rychlejší a pravidelný krok. Plánujete-li přes den chodit více, vyměňte kabelku a tašky za pohodlný batoh.
Trápí-li vás povolené břicho, vezměte si na pomoc hůlky na nordic walking. „Při chůzi s holemi zapojujete do pohybu celé tělo, máte rovná záda a zpevňujete břišní svaly. Při chůzi si hlídejte, že tělo je nakloněné mírně dopředu, hlava je v prodloužení páteře, pohled směřuje asi dvacet metrů vpřed. Pohyb hůlkami vychází z ramen, odraz vede z poutka hole. Dbejte na to, ať jsou nohy při došlapu v koleni mírně pokrčené, aby tlumily nárazy. Hole míří šikmo vzad, zabodávejte je přibližně uprostřed kroku.
Chůzí předcházíte i křečovým žilám a otokům nohou, protože udržuje nohy v přirozeném pohybu.
Bolí vás kolena, a tak chůze není nic pro vás? To je častý omyl. Správnou chůzí je uvolníte, rozpohybujete metabolismus i lymfatický systém, aby do všech tkání proudily potřebné živiny a nehromadily se zde odpadní látky. Jen se vyhněte tvrdým povrchům a schodům, případně si do bot pořiďte tlumící vložky. „Pracujte na tom, abyste při chození takzvaně nešmajdali a kolena se nepropadala k sobě. Našlapovat byste měli přes patu.
Zpevnit, zhubnout a získat svaly pomůže především sportovní rychlochůze, při ní můžete ujít i deset kilometrů za hodinu
Chůze je také skvělým prostředkem proti bolestem zad. Může být nápomocná, zejména pokud celý den prosedíte u počítače. „Pří chůzi, pokud vám to situace dovoluje, můžete i kroužit rukama a tím rozhýbat ramenní klouby.
Každý pohyb přispívá k lepšímu okysličení krve. Narozdíl od sportování v tělocvičně je chůze na čerstvém vzduchu ideálním balzámem i na přetíženou mysl a unavenou psychiku. V těle se aktivitou uvolňují hormony štěstí endorfiny, chůzí si ale dokážete také navodit stav zklidnění mysli a lepší koncentraci. Hodinová procházka vám tak leckdy pomůže vyjasnit složité volby lépe, než neustálé přemýšlení.
TURISTICKÉ LOKÁLKY ÚSTECKÉHO KRAJE
Od května opět pravidelně jezdí turistické linky uznávající tarif DÚKS ohledem na vládní omezení zahájily provoz turistické lokálky v Ústeckém kraji. Některé známe z minulých let, navíc však nově vznikly dva speciální spoje, které budou o víkendech přivážet návštěvníky do oblasti Šluknovského výběžku a východní části národního parku České Švýcarsko ze směrů od Prahy a Liberce.
T1 - KAMENICKÝ MOTORÁČEK (SKLÁŘSKÁ LOKÁLKA) Česká Kamenice - Kamenický Šenov
T2 - cyklovlak Českého Švýcarska
T3 - Zubrnický motoráček
T4 - Švestková dráha
T5 - Podřipský motoráček
T6 - Doupovská dráha
T7 - Vejprtská horská dráha
T8 - Moldavská dráha
T9 - Mikulášovický expres
T10 - Lužická střela
Kozí dráha by mohla být dalším přírůstkem. Většinu těchto linek provozují soukromí dopravci a není snadné získat aktuální provozní informace. Je proto nutné si před výletem ověřit jízdní řád vybrané dráhy.
Jak být turistou šetrným k přírodě
Ústecký kraj je krajinou k návštěvníkovi vstřícnou. Je to kraj dlouhodobě osídlený a lidmi obdělávaný, je protkaný početnými cestami a pěšinami, které přivádí pocestného k množství zajímavých míst vyzývajících ke spočinutí, k místům hornatým i skalnatým, dalekého rozhledu i interiérů krásných přírodních zákoutí. Při vnímání zdejší malebné krajiny je však třeba mít na paměti několik zásad jak do přírody nahlížet, jak krajinu zažívat: Nejvhodnější je krajinou putovat pěšky. Vzhledem k množství obcí je pro přiblížení možno dobře využívat hromadnou dopravu ( bus + vlak ). Pokud krajem projíždíte na kole, buďte šetrní k nezpevněným lesním pěšinám a nevjíždějte do přírodních rezervací a památek. To platí i pro jízdu na koních. Odpady, které po cestě v přírodě vytvoříte (obaly od potravin apod.), z přírody zase odneste. Zvířata pozorujte, ale nerušte a nepronásledujte.
Zásady chování v přírodě
Posláním Chráněné krajinné oblasti je zachování zdejší krajiny, jejích přírodních i kulturně-historických hodnot pro budoucí generace. Při návštěvě CHKO vás proto prosíme o dodržování následujících zásad: Táboření a rozdělávání ohňů v přírodě, včetně bivakování, je možné jen na vyhrazených místech. Nevjíždějte s vozidly mimo cesty. Parkujte pouze na vyhrazených parkovištích. V přírodních rezervacích a přírodních památkách se pohybujte pouze po vyznačených stezkách, netrhejte rostliny, nechytejte živočichy.
VÝHODY A PODMÍNKY ČLENSTVÍ V KČT