Dne 27.5. se dvě třígenerační družstva našeho klubu účastnila v Praze závodů v petanque. Přímo na místě jsme zjistili, že ne všechna družstva dodržela stanovené požadavky ( byla dvougenerační či jednogenerační ). Prakticky nastoupili ti co hrají pražskou a republikovou seniorskou ligu v pétanque. Proti nim čtyř až sedmileté děti neměly šanci. Přesto bojovali jako lvi a z 21 družstev se umístili na krásném 11 a 12 místě. Děkujeme za vzornou reprezentaci našeho klubu.

Náš turistický oddíl oslavil loni pět let od svého založení. Během této doby uspořádal 375 akcí s účastí více jak 9000 osob. Děkujeme za podporu městu Štětí i turistům našeho klubu. V průběhu oněch pěti let jsme získali i několik ocenění za naší práci. V roce 2016 jsme se umístili na 2 místě v soutěži „ Nejaktivnější klub seniorů Ústeckého kraje.“ Za rok 2017 jsme získali čestné uznání v kategorii „NEJLEPŠÍ KLUB ROKU“ , které nám bylo předáno v Praze na Pražské křižovatce. V uplynulém roce jsme uskutečnili mnoho výletů pro naše turisty i širokou veřejnost, některé z nich se nám obzvláště vydařili a obdrželi jsme za ně pochvalu jak ústní tak i písemnou zaslanou na naše webové stránky od účastníků akcí. I na letošní rok jsme připravili mnoho pěkných turistických akcí ze kterých si mohou turisté vybrat. Pořádáme mimo jiné autobusové výlety a pobyty do přírody i na jiná zajímavá místa u nás i v zahraničí. Hlavní váhu však kladem na pěší výlety za poznáváním naší krásné přírody a památek i pro udržením dobré kondice všech účastníků.

Nechcete trpět demencí?  Zvedněte se z gauče, radí vědci

Rozhoduje životní styl, nebo geny?

„Zjistili jsme, že fyzická aktivita hraje klíčovou roli v ochraně organismu před demencí. Pokud se starší lidé pravidelně hýbou, chrání před nemocemi nejen své srdce, ale také mozek. A naopak, nedostatek pohybu může úplně zvrátit výhodu, kterou lidem přináší zdravé geny,“ vysvětluje profesorka Jennifer Heiszová, spoluautorka studie.

Stařecká demence ničí celý svět

Stařecká demence totiž nabírá v rozvinutém světě znaky epidemie. Lidé se dožívají čím dál vyššího věku, ovšem právě mezi nejstaršími je výskyt demence značný. Zatímco mezi seniory ve věku kolem 65 let trpí demencí asi 2 % lidí, ve věku 75-85 let už je to 11 % a v ještě pokročilejším věku pak i více než třetina. V současnosti žije na světě zhruba 47.5 miliónu lidí s demencí, kolem roku 2050 se však dá očekávat, že jejich počet naroste až na 115,5 miliónu. Je tedy nutné hledat účinné strategie pro boj s touto nemocí, tvrdí vědci.

Jaký pohyb je pro seniory nejlepší?

Ačkoliv věk stále zůstává hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj demence, ze studií po celém světě stále víc vyplývá, že mezi onemocněním, genetikou a životním stylem existují silné vazby,“ tvrdí profesor Parminder Raina, spoluautor studie. „Aktivní životní styl, který zahrnuje i pravidelný pohyb, vede k lepšímu a efektivnějšímu fungování mozku, tím jsme si už dnes naprosto jistí. Není ale třeba čekat na výsledky různých testů. Kdo se už nyní čas od času zvedne a vyrazí třeba na procházku, určitě tím nic nezkazí. Chůze je nejpřirozenější pohyb a rozproudí krev, která přinese do mozku více kyslíku. Procházka v přírodě s partnerem, dětmi či v příjemném kolektivu je tou nejlepší prevencí.

Informace o nás

Na těchto stránkách vás chceme informovat o všem, co by vás mohlo zajímat o naší činnosti. Vedle pravidelných turistických vycházek, výletů a zájezdů to bude také o přednáškách, kurzech, tématických i kulturních akcích. Na jednotlivých stránkách vám nabídneme pohled na naši činnost a budeme rádi, pokud se na ně budete rádi vracet. Zaujme-li  vás  činnost KČT TK Štětí ve větší míře, můžete nás kontaktovat a rozšířit tak řady  členů našeho klubu.

***************************************************************************************

Jsme turistický oddíl ze Štětí, města papíru, založený koncem roku 2012. Pořádáme výlety pro pěší turisty, cyklisty i pro rodiny s dětmi. Akce jsou určeny nejen pro členy klubu, ale i všem ostatním, kteří mají rádi přírodu, pohyb a veselé lidi kolem sebe. Naše výlety, do přírody i za poznáním, nás zavedou, jak do blízkého okolí, tak i do vzdálenějších míst naší krásné vlasti, případně do evropských zemí. Informace o našich akcích naleznete v sekci „Kalendář akcí „, podrobněji pak v jednodenních či vícedenních výletech, případně také v novinkách nebo v co připravujeme. Rádi mezi sebou uvítáme turisty všech generací. Přijďte mezi nás a uvidíte, že nebudete zklamáni.

Toto vyšlo v kalendáři oblasti

Z ČINNOSTI KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ TK ŠTĚTÍ Jsme turistický oddíl, který v našem městě působí teprve třetím rokem. Začínali jsme jak v knize od K. Poláčka : Bylo nás pět.

Postupně přicházeli další a další lidé a v současné době máme kolem 200 členů, včetně dětí, postižených a seniorů. Snažíme se dělat zajímavé výlety pro všechny věkové kategorie. Procházky přírodou jako relaxace, přirozený pohyb i cesty za poznáním. Rok 2014 se zapsal do svých přehledů 47 akcemi, jak pěších turistických tak i několikadenních poznávacích a pobytových, divadelních představení a přednášek. Při účasti na Dni země jsme učili školní děti pracovat s mapou a orientovat se v lese podle známých pravidel ( mech, hvězdy, mraveniště apod., ), Den mobility byl pro nás dnem propagace turistiky, chůze a zdravého pohybu v přírodě. Otevírali jsme turistickou sezonu ve Štětí a zajišťovali průchozí stanoviště při Pochodu s růží. Naši členové uspořádali několik přednášek na téma historie Štětí a jeho okolí. Navštívili jsme Nové Dvory, Habrkovice, zámek Kačina, Weessenstein, zahrady Grosssedlitz, Olomouc, Javořičské jeskyně, Bouzov, Loštice, Boží dar, Klínovec... dále Paříž, Maďarské lázně a Korsiku. Největší úspěch v roce 2014 zaznamenal náš Tajný výlet jehož se zúčastnilo 83 osob. Byli jsme účastníky i akcí, které pořádali jiné organizace např. Her seniorů v Litvínově či bowlingového turnaje v Lounech. Svou činnost jsme představili v rádiu Sever, zprostředkovali kontakty i na další kluby KČT v naší oblasti. Celkem se těchto akcí zúčastnilo více jak 1500 osob.

Rok 2015 je opět plný různých akcí, některé jsou stejné jako každý rok ( novoroční výstup na Špičák, pochod Tříkrálový, otevírání turistické sezony, Den země, Den mobility, návštěva divadelních představení, hry seniorů, pochod s růží,.... ). V rámci autobusových výjezdů jsme navštívili Telč, Rotštejn, Zuchendorf, Glashutte, Lauenstein, Zlatou korunu , Rožmberk, Borek pod Troskami, Prachovské skály a Staré Hrady. Při pobytu na Lipně jsme vystoupali do korun stromů. Vyjeli jsme do zahraničí do maďarských lázní, Londýna/ 77 osob/, Korutan ( vystoupili na Goldeck a Dobrač / 45 osob/a na Sardinii. Turistiky v Zadově na Šumavě ze zúčastnilo 104 turistů. Ještě nás čeká letošní tajný výlet ( zatím přihlášeno 100 lidí ), vánoční výlet( zatím 71 osob ), dvě divadelní představení ( 100 osob ) a několik vložených pěších výletů. Do dnešního dne - 17.10.2015 se všech našich akcí i těch na kterých jsme byli pouze účastníky, zúčastnilo zhruba 1400 osob. Moc se líbila turistika v Korutanech a na Šumavě i poznávací akce Londýn.

Celkový počet akcí bude v tomto roce o něco vyšší než v roce předchozím. Věříme, že i zbývající akce tohoto roku budou mít úspěch. Vždyť všichni se těší na společná setkání, s přáteli při poznání přírody a památek, které jsou připraveny turistickými odbory KČT. Vzhůru do roku 2016.   Odbor KČT TK Štětí